Volumenomregner: liter, ml, m³, gallon, cups

Sidst opdateret:

Formel
1 L = 0,2641721 gal

Et rumfang på 1 L ville fylde en terning med 10 cm lange kanter (den blå terning).

En terning, der er dobbelt så bred, rummer otte gange så meget: en liter er en terning med sider på 10 cm, og 8 liter fylder en terning med sider på 20 cm.

Alle resultater

mL 1.000
L 1
m³ 0,001
gal 0,264172
gal (imp) 0,219969
qt 1,05669
pt 2,11338
cup 4,22675
tbsp 67,628
tsp 202,884
fl oz 33,814

Hurtig referencetabel: Liter → US gallon

Værdi (L)Resultat (gal)
0,10,026417 gal
0,250,066043 gal
0,330,087177 gal
0,50,132086 gal
10,264172 gal
1,50,396258 gal
20,528344 gal
51,3209 gal
102,6417 gal

Om volumenomregning

Det er især nyttigt at kunne omregne volumen i madlavning, bagning, kemi og i hverdagen. Liter (l) er den mest almindelige enhed for væsker. En amerikansk gallon er præcis 3,785411784 liter, og en britisk gallon er omkring 4,546 liter. En amerikansk kop (cup) er præcis 236,5882365 milliliter. Amerikanske og britiske mål er forskellige, så tjek altid, hvilket system en opskrift bruger.

Hverdagens rumfang

Rumfang fra køkkenet og husholdningen. Den amerikanske gallon (3,785 l) er mindre end den britiske (4,546 l).

BeholderLgalfl oz
Teske0,0049290,0013020,1667
Spiseske0,014790,0039060,5
Shotglas0,0440,011621,488
Amerikansk kop0,23660,06258
Sodavandsdåse0,330,0871811,16
Vinflaske0,750,198125,36
En liter10,264233,81
Amerikansk gallon3,7851128
Spand102,642338,1
Bilens brændstoftank5013,211.691
Badekar15039,635.072

Literens og gallonens historie

Literen begyndte som rumfanget af et kilogram vand og endte som en almindelig kubikdecimeter, mens gallonerne i USA og Storbritannien stadig har forskellig størrelse.

  1. Generalkonferencen for Mål og Vægt definerede literen som rumfanget af 1 kilogram rent vand ved dets største massefylde og ved normalt atmosfærisk tryk.
  2. Definitionen fra 1901 blev opgivet: ordet »liter« blev et særligt navn for kubikdecimeteren.
  3. Både l og L blev tilladt som symbol for liter, fordi bogstavet l let forveksles med cifferet 1.
  4. Den britiske Weights and Measures Act 1985, som stadig er gældende, definerer den britiske gallon (imperial gallon) som præcis 4,54609 liter.

Kilder: