Effektomregner: kW, hk, watt

Sidst opdateret:

Formel
1 kW = 1,359621 PS

Alle resultater

W 1.000
kW 1
MW 0,001
hp 1,34102
PS 1,35962
BTU/h 3.412,14

Hurtig referencetabel: Kilowatt → Hestekræfter (metrisk)

Værdi (kW)Resultat (PS)
0,10,135962 PS
0,50,679811 PS
11,3596 PS
22,7192 PS
56,7981 PS
1013,5962 PS
5067,9811 PS
100135,9621 PS
1.0001.359,62 PS

Om effektomregning

Effekt er den energi, der overføres per tidsenhed. Watt (W) er SI-enheden for effekt og svarer til én joule per sekund. Kilowatt (kW) bruges typisk om husholdningsapparater og bilmotorer. Mekanisk hestekraft (hp), udbredt i USA, er 745,7 watt. Metrisk hestekraft (hk), som bruges i Europa til at angive motoreffekt, er 735,5 watt. BTU per time angiver effekten af varme- og køleanlæg: et køleton er 12.000 BTU/h.

Hverdagens effekt

Hvor meget forskellige ting bruger eller yder. En mekanisk hestekraft er 745,7 W, og en metrisk hestekraft 735,5 W.

ApparatWkWhp
LED-pære90,0090,01207
Bærbar computer650,0650,08717
Cyklist (over længere tid)2000,20,2682
Mikrobølgeovn9000,91,207
Elkedel2.00022,682
Ladeboks derhjemme7.4007,49,924
Motor i lille bil66.0006688,51
Motor i familiebil110.000110147,5
Formel 1-bil750.0007501.006
Ellokomotiv4.000.0004.0005.364
Atomreaktor1.000.000.0001.000.0001.341.000

Wattens og hestekraftens historie

Effekt er arbejde udført pr. tidsenhed. James Watt sammenlignede sine dampmaskiner med de heste, der drev møllehjul, og satte én hestekraft til 33.000 fodpund pr. minut, omkring 745,7 W. Europas metriske hestekraft (hk, PS, CV, ch) er lidt mindre: 75 kilopondmeter pr. sekund eller omkring 735,5 W.

  1. Det nye internationale enhedssystem (SI) gjorde watt, én joule pr. sekund, til sin enhed for effekt.

Kilder: