Brændstofomregner: km/l, l/100 km, mpg

Sidst opdateret:

Formel
mpg = 235,215 ÷ (L/100km)

Orange prikker viser, hvor skridtene begynder og slutter på kurven. Det orange stykke af aksen viser, hvor meget brændstof der spares i det skridt, din værdi ligger i.

Forbrug (brændstof pr. strækning) og brændstoføkonomi (strækning pr. brændstofmængde) er hinandens omvendte: halveres det ene, fordobles det andet. Derfor er linjen en kurve, og derfor sparer hvert lige stort skridt i brændstoføkonomi mindre brændstof end det foregående.

Sparet brændstof ved lige store skridt i brændstoføkonomi:

  • 10 → 20 mpg 11,8 L/100km
  • 20 → 30 mpg 3,92 L/100km
  • 30 → 40 mpg 1,96 L/100km
  • 40 → 50 mpg 1,18 L/100km

Alle resultater

L/100km 1
km/L 100
mpg 235,215
mpg (imp) 282,481

Hurtig referencetabel: Liter per 100 km → Miles per gallon (US)

Værdi (L/100km)Resultat (mpg)
378,4049 mpg
458,8036 mpg
547,0429 mpg
639,2024 mpg
733,6021 mpg
829,4018 mpg
926,135 mpg
1023,5215 mpg
1219,6012 mpg
1515,681 mpg
2011,7607 mpg

Om omregning af brændstofforbrug

Brændstofforbrug viser, hvor effektivt et køretøj udnytter brændstoffet. I Europa og det meste af verden angives det i liter per 100 kilometer (l/100 km): jo lavere tal, jo bedre. I USA angives det i miles per gallon (mpg): jo højere tal, jo bedre. Den amerikanske gallon (3,785 l) er forskellig fra den britiske (4,546 l), så amerikanske og britiske mpg giver forskellige tal for samme bil. For at omregne l/100 km til amerikanske mpg dividerer du 235,215 med værdien i l/100 km. En typisk moderne bil bruger 5–8 l/100 km (30–47 mpg).

Typisk brændstofforbrug

Færre l/100 km er bedre, og det samme er flere mpg. Amerikanske og britiske mpg er forskellige, fordi gallonerne er forskellige.

KøretøjL/100kmmpgmpg (imp)km/L
Hybrid-hatchback458,870,6225
Lille benzinbil5,542,7751,3618,18
Familiebil733,640,3514,29
Benzin-SUV926,1331,3911,11
Sportsvogn1416,820,187,143
Sættevognstog307,849,4163,333

Historien om tal for brændstofforbrug

Nogle lande oplyser, hvor meget brændstof en bil bruger på en given strækning, andre hvor langt den kører på en given mængde brændstof. De to tal bevæger sig i hver sin retning, og det har præget, hvordan bilister vurderer besparelser.

  1. Den amerikanske lov Energy Policy and Conservation Act indførte Corporate Average Fuel Economy-normer (CAFE) for nye biler, angivet i miles per gallon, fra og med modelår 1978.
  2. Et direktiv fra Det Europæiske Økonomiske Fællesskab fastlagde en fælles metode til at måle bilers brændstofforbrug, angivet i liter pr. 100 km.
  3. Richard Larrick og Jack Soll viste i Science, at folk fejlvurderer besparelser angivet i miles per gallon (»MPG-illusionen«) og at gallon pr. 100 miles fører til bedre valg.
  4. Det amerikanske miljøagentur EPA og trafiksikkerhedsmyndigheden NHTSA indførte en ny brændstofmærkning, der angiver gallon pr. 100 miles ved siden af miles per gallon og er et krav fra og med modelår 2013.

Kilder: