Energiomregner: kJ, kcal, kWh, joule, BTU

Sidst opdateret:

Formel
1 kJ = 0,2390057 kcal

Alle resultater

J 1.000
kJ 1
MJ 0,001
cal 239,006
kcal 0,239006
kWh 0,000277778
Wh 0,277778
BTU 0,947813

Hurtig referencetabel: Kilojoule → Kilokalorie

Værdi (kJ)Resultat (kcal)
10,239006 kcal
51,195 kcal
102,3901 kcal
5011,9503 kcal
10023,9006 kcal
500119,5029 kcal
1.000239,0057 kcal
3.600860,4207 kcal

Om energiomregning

Det er vigtigt at kunne omregne energi i fysik, ernæring, teknik og elforsyning. Joule (J) er SI-enheden for energi. En kalorie (cal) er den energi, der skal til for at opvarme 1 gram vand 1 °C; en kilokalorie (kcal) er 1.000 kalorier og står på næringsdeklarationer. En kilowatttime (kWh) er 3,6 millioner joule og er den enhed, strøm afregnes i. British Thermal Unit (BTU) måler energi i varme- og køleanlæg: 1 BTU er omkring 1.055 joule.

Hverdagens energi

Mad, batterier og apparater på samme skala. Kalorien på etiketten er faktisk en kilokalorie, altså 4.184 joule.

KildekJkcalkWh
AA-batteri9,362,2370,0026
Mobilbatteri5412,910,015
Batteri i bærbar computer21651,630,06
Et æble26062,140,07222
Skive brød33078,870,09167
Coladåse5901410,1639
Fastfoodburger2.210528,20,6139
Voksens daglige indtag (2.000 kcal)8.3682.0002,324
Elbilbatteri (60 kWh)216.00051.63060
Et lynnedslag5.000.0001.195.0001.389

Joulens og kaloriens historie

Engang så man varme og arbejde som to forskellige ting, målt i hver sin enhed. Da det blev vist, at det ene kan omdannes til det andet i et fast forhold, kunne joule måle begge. Kalorien lever mest videre på fødevareetiketter og i nogle ældre tabeller.

  1. James Prescott Joule offentliggjorde sine målinger af varmens mekaniske ækvivalent: en given mængde arbejde giver altid den samme mængde varme.
  2. Generalkonferencen for Mål og Vægt erklærede joule for enhed for varmemængde og bad om, at kalorimetriske resultater blev angivet i joule.
  3. En international konference om vanddampens egenskaber fastsatte den internationale tabelkalorie til præcis 4,1868 J. Denne omregner bruger den lidt mindre termokemiske kalorie på 4,184 J.

Kilder: