Længdeomregner: tommer, cm, fod, meter, miles

Sidst opdateret:

Formel
1 in = 2,54 cm

Alle resultater

nm 25.400.000
µm 25.400
mm 25,4
cm 2,54
m 0,0254
km 0,0000254
in 1
ft 0,0833333
yd 0,0277778
mi 0,0000157828
nmi 0,0000137149
ly 2,68478 × 10⁻¹⁸

Hurtig referencetabel: Tomme → Centimeter

Værdi (in)Resultat (cm)
12,54 cm
25,08 cm
37,62 cm
512,7 cm
1025,4 cm
1230,48 cm
1538,1 cm
1743,18 cm
2460,96 cm
2768,58 cm
3281,28 cm
43109,22 cm
55139,7 cm
65165,1 cm

Om længde- og afstandsomregning

Du får brug for at omregne længder og afstande på rejser, i byggeri, i sport og når du arbejder med folk fra andre lande. Meter (m) er SI-grundenheden for længde. En mile er præcis 1,609344 kilometer. En fod er præcis 30,48 centimeter. En tomme er præcis 2,54 centimeter. Sømilen (1.852 m) bruges til søs og i luftfarten.

Hverdagens længder

Kendte længder, fra betalingskort til verdens højeste bygning. En tomme er præcis 2,54 cm.

Genstandmftin
Betalingskort (lange side)0,08560,28083,37
A4-ark (lange side)0,2970,974411,69
Gennemsnitlig mandshøjde1,755,74168,9
Dørhøjde26,56278,74
Etagehøjde39,843118,1
Bybus1239,37472,4
Tennisbane23,7777,99935,8
Fodboldbane105344,54.134
Eiffeltårnet3301.08312.990
Burj Khalifa8282.71732.600

Meterens og tommens historie

Meteren skulle være et mål hentet fra selve Jorden, det samme for alle. Siden er definitionen flyttet fra Jorden til en metalstang og derefter til lyset, og i dag defineres også tommen ud fra meteren.

  1. Det Franske Videnskabsakademi foreslog en ny enhed, meteren: en timilliontedel af afstanden fra Nordpolen til ækvator.
  2. Efter at en opmålingsekspedition under Méchain og Delambre havde målt meridianen, fik meteren form af en stang af platin.
  3. Meterkonventionen, underskrevet af 17 lande, oprettede de internationale organer, der stadig forvalter enhederne.
  4. En ny international meterprototype, en stang af platin og iridium, blev standarden.
  5. USA, Storbritannien og fire Commonwealth-lande enedes om en international yard på præcis 0,9144 m, hvilket gør tommen præcis 25,4 mm.
  6. Meteren blev omdefineret som et antal bølgelængder af det orangerøde lys fra krypton-86 og var dermed ikke længere afhængig af en enkelt stang.
  7. Meteren blev den strækning, lyset tilbagelægger i vakuum på 1/299.792.458 sekund.

Kilder: