Arealomregner: m², ar, hektar, acre, kvadratfod

Sidst opdateret:

Formel
1 m² = 10,76391 ft²
  • A4-ark, 210 × 297 mm = 0,0624 m²
  • 1 ft² = 0,0929 m²
  • 1 yd² = 0,836 m²

1 m² er arealet af et kvadrat med sider på 1 m (det blå kvadrat).

Alle resultater

mm² 1.000.000
cm² 10.000
m² 1
km² 0,000001
ha 0,0001
a 0,01
in² 1.550
ft² 10,7639
yd² 1,19599
mi² 3,86102 × 10⁻⁷
ac 0,000247105

Hurtig referencetabel: Kvadratmeter → Kvadratfod

Værdi (m²)Resultat (ft²)
110,7639 ft²
553,8196 ft²
10107,6391 ft²
20215,2782 ft²
50538,1955 ft²
1001.076,39 ft²
5005.381,96 ft²
1.00010.763,91 ft²
10.000107.639,1 ft²

Om arealomregning

Arealer skal ofte måles og omregnes i ejendomshandel, landbrug, byggeri og byplanlægning. Kvadratmeter (m²) er SI-enheden for areal. En hektar (ha) er 10.000 m² og bruges over hele verden til jord og landbrugsarealer. En acre er omkring 4.047 m² og er almindelig i USA og Storbritannien til grunde og ejendomme.

Hverdagens arealer

Kendte arealer fra jord og grunde, sport og boliger. En hektar er 10.000 m², og en acre cirka 4.047 m².

Stedm²ft²ac
A4-ark0,06230,67060,00001539
Parkeringsplads12,5134,50,003089
Gennemsnitlig lejlighed (EU)1001.0760,02471
Tennisbane (single)195,62.1050,04833
Basketballbane4204.5210,1038
En acre4.046,8643.5601
Fodboldbane7.14076.8501,764
En hektar10.000107.6002,471
Vatikanstaten440.0004.736.000108,7
Central Park3.410.00036.700.000842,6

Historien om ar, hektar og acre

Metersystemet gav jorden egne enheder: ar, et kvadrat med sider på ti meter, og hektar, som er hundrede gange større. Den ældre, engelske acre er i dag også defineret ud fra meteren.

  1. En fransk lov om mål og vægt indførte ar, et kvadrat med sider på 10 m, som enhed for jord; en hektar er 100 ar.
  2. Seks lande enedes om en international yard på præcis 0,9144 m, men amerikansk landmåling beholdt den lidt afvigende amerikanske landmålerfod (US survey foot).
  3. USA afskaffede den amerikanske landmålerfod: fra 2023 bruger opmålinger i fod den internationale fod på præcis 0,3048 m, så også den amerikanske acre er præcis 4.046,8564224 m².

Kilder: