Massefyldeomregner: kg/m³, g/cm³, lb/ft³

Sidst opdateret:

Formel
1 kg/m³ = 0,001 g/cm³

Det er lettere end luft: det ville stige op som en ballon.

Et kilogram af det fylder en terning med sider på 1 m, et kilogram vand en terning med sider på 10 cm.

Massefylden fortæller, hvor tungt noget er i forhold til sin størrelse: en liter vand vejer 1 kg, en liter guld over 19 kg. Alt med mindre massefylde end vand flyder i det, og alt tættere synker.

Alle resultater

kg/m³ 1
g/cm³ 0,001
kg/L 0,001
g/L 1
lb/ft³ 0,062428
lb/in³ 0,0000361273

Hurtig referencetabel: Kilogram per kubikmeter → Gram per kubikcentimeter

Værdi (kg/m³)Resultat (g/cm³)
10,001 g/cm³
1000,1 g/cm³
5000,5 g/cm³
7890,789 g/cm³
1.0001 g/cm³
1.0251,025 g/cm³
2.7002,7 g/cm³
7.8747,874 g/cm³
8.9608,96 g/cm³
11.34011,34 g/cm³
19.32019,32 g/cm³

Om omregning af massefylde

Massefylde angiver et stofs masse per volumenenhed. SI-enheden er kilogram per kubikmeter (kg/m³). I hverdagen og i laboratoriet bruges ofte gram per kubikcentimeter (g/cm³): vand har ved 4 °C en massefylde på præcis 1 g/cm³, altså 1.000 kg/m³. En genstand flyder, hvis den har lavere massefylde end væsken omkring den. Til sammenligning: luft cirka 1,2 kg/m³, træ cirka 500–900 kg/m³, aluminium cirka 2.700 kg/m³, jern cirka 7.874 kg/m³, bly cirka 11.340 kg/m³, guld cirka 19.320 kg/m³.

Massefylde for almindelige materialer

Typiske massefylder ved stuetemperatur og normalt lufttryk, medmindre rækken siger andet. Vand er referencen: præcis 1 g/cm³, altså 1.000 kg/m³, ved 4 °C.

Materialekg/m³g/cm³lb/ft³
Luft (20 °C)1,2040,0012040,07516
Kork2400,2414,98
Fyrretræ5000,531,21
Benzin7450,74546,51
Ethanol7890,78949,26
Diesel8400,8452,44
Olivenolie9150,91557,12
Is (0 °C)9170,91757,25
Vand (4 °C)1.000162,43
Havvand1.0251,02563,99
Mælk1.0301,0364,3
Honning1.4201,4288,65
Sand (tørt)1.6001,699,88
Mursten1.9001,9118,6
Beton2.4002,4149,8
Glas2.5002,5156,1
Aluminium2.7002,7168,6
Granit2.7502,75171,7
Titan4.5004,5280,9
Stål7.8507,85490,1
Jern7.8747,874491,6
Kobber8.9608,96559,4
Sølv10.49010,49654,9
Bly11.34011,34707,9
Kviksølv13.53413,53844,9
Guld19.32019,321.206
Platin21.45021,451.339

Massefyldens og kilogrammets historie

Vand var metersystemets første mål for masse: et gram blev defineret som massen af en kubikcentimeter vand, og derfor ligger vands massefylde så tæt på det runde tal 1 g/cm³.

  1. En fransk lov om mål og vægt definerede grammet som vægten af rent vand i en terning med kanter på en hundrededel meter, ved den temperatur, hvor is smelter.
  2. En platincylinder, arkivkilogrammet, blev standarden for masse; definitionen med vand var kun blevet brugt til at bestemme dens størrelse.
  3. En ny international prototype, en cylinder af platin og iridium fremstillet til at svare til arkivkilogrammet, blev kilogrammet for hele verden.
  4. Kilogrammet blev omdefineret ved at fastlægge værdien af Plancks konstant, så masseenheden nu hviler på en naturkonstant i stedet for på en genstand.

Kilder: