Drejningsmomentomregner: Nm, lb·ft, kgf·m

Sidst opdateret:

Formel
1 Nm = 0,7375621 lb·ft

1 Nm kræver 2 N på en 50 cm lang skruenøgle. Det svarer til at hænge 204 g i enden af den.

Drejningsmoment er kraft gange armens længde: gør armen dobbelt så lang, så skal du kun bruge halvt så meget kraft. Derfor er det lettere at løsne en fastspændt bolt med en lang skruenøgle.

Alle resultater

Nm 1
kNm 0,001
lb·ft 0,737562
lb·in 8,85075
kgf·m 0,101972
oz·in 141,612

Hurtig referencetabel: Newtonmeter → Pund-fod

Værdi (Nm)Resultat (lb·ft)
107,3756 lb·ft
2518,4391 lb·ft
5036,8781 lb·ft
10073,7562 lb·ft
150110,6343 lb·ft
200147,5124 lb·ft
300221,2686 lb·ft
400295,0249 lb·ft
500368,7811 lb·ft
1.000737,5621 lb·ft

Om omregning af drejningsmoment

Drejningsmoment (kraftmoment) angiver, hvor kraftigt en kraft drejer noget omkring en akse. SI-enheden er newtonmeter (Nm). I bilteknik angives motorens drejningsmoment i Nm i Europa og i pund-fod (lb·ft) i USA. Én pund-fod er omkring 1,356 Nm. Kilogram-kraft meter (kgf·m) bruges stadig i nogle europæiske og asiatiske lande. Drejningsmoment har betydning, når motorer skal vurderes, når bolte skal spændes til den foreskrevne værdi, og når maskiner skal konstrueres. En typisk bilmotor yder 150–400 Nm, mens tunge lastbiler kan overstige 2.000 Nm.

Typiske tilspændingsmomenter

Tilspændingsværdier og motormomenter. Følg altid producentens anvisning for bolte.

AnvendelseNmlb·ftkgf·m
Frempindsbolt på cykel53,6880,5099
Tændrør2518,442,549
Krankbolt på cykel4029,54,079
Hjulmøtrik11081,1311,22
Motor i lille bil, maks.150110,615,3
Diesel-SUV, maks.40029540,79
Lastbilmotor, maks.2.5001.844254,9

Historien om newtonmeteren

Drejningsmoment angiver, hvor kraftigt en kraft drejer noget: kraften gange dens afstand fra omdrejningspunktet. Dets SI-enhed er sat sammen af to andre, newton og meter.

  1. Generalkonferencen for Mål og Vægt gav kraftenheden kilogram meter per sekund i anden dens eget navn: newton (N). Drejningsmoment måles i newtonmeter.
  2. Niende udgave af SI-brochuren bemærker, at drejningsmoment har samme dimension som energi, men aldrig angives i joule: til drejningsmoment bruger man fortsat newtonmeter.

Kilder: