Vinkelomregner: grader, radianer, gon

Sidst opdateret:

Formel
1 ° = 0,01745329 rad

Buen er 0,01745 gange så lang som radius, så vinklen er 0,01745 rad.

En radian er den vinkel, hvis bue er præcis lige så lang som radius. Hvert farvet stykke af buen er én radius langt, og en hel cirkel rummer 2π ≈ 6,28 af dem; tallene rundt om cirklen tæller hele radier.

Alle resultater

° 1
rad 0,0174533
grad 1,11111

Hurtig referencetabel: Grad → Radian

Værdi (°)Resultat (rad)
10,017453 rad
50,087266 rad
100,174533 rad
150,261799 rad
300,523599 rad
450,785398 rad
601,0472 rad
901,5708 rad
1202,0944 rad
1803,1416 rad
2704,7124 rad
3606,2832 rad

Om vinkelomregning

Vinkelmål er grundlæggende i matematik, teknik, navigation og fysik. Grad (°) er den mest brugte enhed, og en hel omgang er 360°. Radian (rad) er SI-enheden for vinkler og bruges i matematik og fysik: en radian er omkring 57,296°, og en hel omgang er 2π radianer. For at omregne grader til radianer ganger du med π/180. Gon deler en hel omgang i 400 dele, så en ret vinkel er præcis 100 gon; den bruges i landmåling og anlægsteknik.

Almindelige vinkler

Vinkler fra byggeri, trafik og geografi. En hel omgang er 360°, altså 2π radianer eller 400 gon.

Vinkel°radgrad
Kørestolsrampe, maks. (1:12)4,760,083085,289
Vejstigning på 10 %5,710,099666,344
Jordaksens hældning23,440,409126,04
Almindelig taghældning300,523633,33
Vinkel i ligesidet trekant601,04766,67
Ret vinkel901,571100
Lige vinkel1803,142200
Hel omgang3606,283400

Radianens historie

At dele cirklen i 360 grader er en ren aftale. Radianen behøver ingen aftale: den måler en vinkel ved, hvor mange radier der er plads til langs dens bue.

  1. Roger Cotes døde i 1716, og i 1722 udgav hans fætter Robert Smith hans matematiske værk, »Harmonia mensurarum«. Cotes tilskrives som regel opfindelsen af radianmålet (vinkler målt efter, hvor mange radier der er plads til langs buen), selvom navnet først kom meget senere.
  2. James Thomson brugte ordet »radian« i eksamensopgaver ved Queen's College i Belfast. Det er den tidligste trykte brug, der normalt nævnes. Matematikeren Thomas Muir havde søgt et navn til samme enhed og tog »radian« i brug efter at have spurgt Thomson til råds.
  3. Det nye internationale enhedssystem (SI) optog radianen som supplerende enhed sammen med steradianen for rumvinkler.
  4. Generalkonferencen for Mål og Vægt gjorde radianen og steradianen til afledte enheder, og klassen af supplerende enheder blev afskaffet.

Kilder: