Temperaturomregner: Celsius, Fahrenheit, Kelvin

Sidst opdateret:

Formel
°F = °C × 9/5 + 32
  • Vand fryser 0 °C = 32 °F
  • Kropstemperatur 37 °C = 98,6 °F
  • Vand koger 100 °C = 212 °F
  • -40 °C = -40 °F

Alle resultater

°C 1
°F 33,8
K 274,15
°R 493,47

Hurtig referencetabel: Celsius → Fahrenheit

Værdi (°C)Resultat (°F)
-40-40 °F
-20-4 °F
-1014 °F
032 °F
1050 °F
2068 °F
2577 °F
3086 °F
3798,6 °F
40104 °F
100212 °F

Sådan omregner du temperaturenheder

Du får brug for at omregne temperaturer i hverdagen, i køkkenet, i videnskaben og på rejser. Oftest omregner man mellem celsius (°C), som bruges i de fleste lande, og fahrenheit (°F), som mest bruges i USA. Fra celsius til fahrenheit ganger du med 9/5 (altså 1,8) og lægger 32 til. Fra fahrenheit til celsius trækker du 32 fra og ganger med 5/9. Kelvin (K) er SI-enheden for termodynamisk temperatur og bruges i videnskab og teknik. Skalaen starter ved det absolutte nulpunkt (0 K = −273,15 °C). Rankine er det britisk-amerikanske modstykke til kelvin.

Hverdagens temperaturer

De temperaturer, folk oftest slår op, fra fryseren til ovnens indstillinger. Celsius og Fahrenheit mødes ved −40°.

Situation°C°FK
Det absolutte nulpunkt-273,15-459,670
Flydende kvælstof koger-195,8-320,4477,35
Fryser i hjemmet-18-0,4255,15
Vand fryser032273,15
Køleskab439,2277,15
Stuetemperatur2169,8294,15
Menneskekroppen3798,6310,15
Feber38,5101,3311,65
Varmt bad40104313,15
Finsk sauna80176353,15
Vand koger (havoverfladen)100212373,15
Ovn, middelvarm180356453,15
Ovn, meget varm220428493,15
Stearinlysflamme1.0001.8321.273,15
Solens overflade5.5059.9415.778,15

Temperaturskalaernes historie

Det tog omkring tre hundrede år at komme fra konkurrerende termometre, hver med sin fabrikants egne faste punkter, til en definition bygget på en fast naturkonstant.

  1. Daniel Gabriel Fahrenheit beskrev sin skala i Royal Societys Philosophical Transactions: 0 var en blanding af is, vand og salt, 32 is og vand alene og 96 temperaturen hos et raskt menneske.
  2. Anders Celsius offentliggjorde en skala på 100 grader med 0 ved vands kogepunkt og 100 ved dets frysepunkt.
  3. –1745 Skalaen blev vendt til nutidens retning: 0 for frysepunktet og 100 for kogepunktet. Æren tilskrives flere personer, blandt dem Jean-Pierre Christin i Lyon og Carl von Linné i Uppsala.
  4. William Thomson, senere Lord Kelvin, foreslog en »absolut« temperaturskala, der ikke afhænger af noget bestemt stofs egenskaber.
  5. Thomson og James Joule foreslog den absolutte skala, som nutidens kelvin bygger på, med nulpunktet i det absolutte nulpunkt, den lavest mulige temperatur, som man kan nærme sig, men aldrig nå.
  6. William Rankine angav temperaturer i grader af samme størrelse som fahrenheitgrader, regnet fra det absolutte nulpunkt; skalaen blev senere opkaldt efter ham.
  7. Navnet »grad Celsius« blev vedtaget internationalt i stedet for »grad centigrade«.
  8. Enheden fik navnet kelvin, symbol K, i stedet for »grad Kelvin« (°K).
  9. Kelvin blev omdefineret ved at fastsætte Boltzmanns konstant til præcis 1,380649 × 10⁻²³ J/K.

Kilder: