Vægtomregner: kg, gram, pund, ounce, stone

Sidst opdateret:

Formel
1 kg = 2,204623 lb

Alle resultater

mg 1.000.000
ct 5.000
g 1.000
kg 1
t 0,001
lb 2,20462
oz 35,274
gr 15.432,4
st 0,157473

Hurtig referencetabel: Kilogram → Pund

Værdi (kg)Resultat (lb)
0,51,1023 lb
12,2046 lb
24,4092 lb
511,0231 lb
1022,0462 lb
2555,1156 lb
50110,2311 lb
75165,3467 lb
100220,4623 lb

Om masse- og vægtomregning

Du får tit brug for at omregne masse og vægt, når du følger udenlandske opskrifter, sender pakker, holder øje med din vægt eller arbejder i laboratoriet. Kilogram (kg) er SI-grundenheden for masse. Et pund (lb) er præcis 0,45359237 kilogram. En stone, som bruges i Storbritannien, er 14 pund. Oftest omregner man kg til pund for kropsvægt og træning, og gram til ounce i madlavning og bagning.

Hverdagens vægte

Typiske vægte, også de bagagegrænser, folk oftest slår op. En liter vand vejer præcis 1 kg.

Genstandkglboz
A4-ark0,0050,011020,1764
AA-batteri0,0240,052910,8466
Tennisbold0,0580,12792,046
Sodavandsdåse (330 ml)0,390,859813,76
Fodbold (størrelse 5)0,430,94815,17
En liter vand12,20535,27
Bærbar computer1,63,52756,44
Nyfødt barn3,47,496119,9
Huskat4,59,921158,7
Grænse for håndbagage817,64282,2
Guldbarre (Good Delivery)12,427,34437,4
Grænse for indchecket bagage2350,71811,3
Voksen person70154,32.469
Lille bil1.3002.86645.860

Kilogrammets og pundets historie

Kilogrammet var den sidste enhed i metersystemet, der var defineret ud fra en genstand: i mere end to hundrede år var det en metalcylinder i et pengeskab, indtil det blev knyttet til en naturkonstant.

  1. En platincylinder, arkivkilogrammet, blev standarden for masse i Frankrig.
  2. Den internationale kilogramprototype, en cylinder af platin og iridium, der opbevares nær Paris, blev kilogrammet for hele verden.
  3. Seks lande enedes om et internationalt pund på præcis 0,45359237 kg, den værdi pundet stadig har.
  4. Kilogrammet blev omdefineret ved at fastlægge værdien af Plancks konstant, og prototypen holdt op med at være standarden.

Kilder: