Koppel omrekenen: Nm, lb·ft, kgf·m, lb·in

Laatst bijgewerkt:

Formule
1 Nm = 0,7375621 lb·ft

Voor 1 Nm is op een steeksleutel van 50 cm een kracht van 2 N nodig, alsof je 204 g aan het uiteinde hangt.

Koppel is kracht maal de lengte van de hefboom: maak de hefboom twee keer zo lang en je hebt maar de helft van de kracht nodig. Daarom draai je een vastzittende bout met een lange sleutel makkelijker los.

Alle resultaten

Nm 1
kNm 0,001
lb·ft 0,737562
lb·in 8,85075
kgf·m 0,101972
oz·in 141,612

Snelle tabel: Newtonmeter → Pond-voet

Waarde (Nm)Resultaat (lb·ft)
107,3756 lb·ft
2518,4391 lb·ft
5036,8781 lb·ft
10073,7562 lb·ft
150110,6343 lb·ft
200147,5124 lb·ft
300221,2686 lb·ft
400295,0249 lb·ft
500368,7811 lb·ft
1.000737,5621 lb·ft

Over het omrekenen van koppel

Koppel (krachtmoment) geeft aan hoe sterk een kracht iets rond een as laat draaien. De SI-eenheid is de newtonmeter (Nm). In de autotechniek wordt het motorkoppel in Europa in Nm opgegeven en in de Verenigde Staten in pound-feet (lb·ft); één pound-foot is ongeveer 1,356 Nm. De kilogramkrachtmeter (kgf·m) komt nog voor in sommige Europese en Aziatische landen. Koppel is belangrijk voor de prestaties van een motor, voor het aandraaien van bouten volgens voorschrift en in werktuigbouwkundig ontwerp. Een gewone automotor levert 150–400 Nm, zware vrachtwagens komen boven de 2.000 Nm.

Typische aanhaalmomenten

Aanhaalwaarden en motorkoppels. Volg bij bouten altijd de voorschriften van de fabrikant.

ToepassingNmlb·ftkgf·m
Stuurpenbout van een fiets53,6880,5099
Bougie2518,442,549
Crankbout van een fiets4029,54,079
Wielmoer11081,1311,22
Motor kleine auto, maximaal150110,615,3
Diesel-SUV, maximaal40029540,79
Vrachtwagenmotor, maximaal2.5001.844254,9

Geschiedenis van de newtonmeter

Koppel geeft aan hoe hard een kracht iets laat draaien: de kracht maal de afstand tot het draaipunt. De SI-eenheid is opgebouwd uit twee andere eenheden: de newton en de meter.

  1. De Algemene Conferentie voor Maten en Gewichten gaf de eenheid van kracht, kilogram maal meter per seconde kwadraat (kg·m/s²), een eigen naam: de newton (N). Koppel wordt gemeten in newtonmeter.
  2. De negende editie van de SI-brochure merkt op dat koppel dezelfde dimensie heeft als energie, maar nooit in joule wordt uitgedrukt: daarvoor blijft de newtonmeter in gebruik.

Bronnen: