Dichtheid omrekenen: kg/m³, g/cm³, kg/l, lb/ft³

Laatst bijgewerkt:

Formule
1 kg/m³ = 0,001 g/cm³

Het is lichter dan lucht: het zou opstijgen als een ballon.

Een kilogram ervan vult een kubus met ribben van 1 m, een kilogram water een kubus met ribben van 10 cm.

Dichtheid zegt hoe zwaar iets is voor zijn grootte: een liter water weegt 1 kg, een liter goud meer dan 19 kg. Wat minder dicht is dan water, drijft erin; wat dichter is, zinkt.

Alle resultaten

kg/m³ 1
g/cm³ 0,001
kg/L 0,001
g/L 1
lb/ft³ 0,062428
lb/in³ 0,0000361273

Snelle tabel: Kilogram per kubieke meter → Gram per kubieke centimeter

Waarde (kg/m³)Resultaat (g/cm³)
10,001 g/cm³
1000,1 g/cm³
5000,5 g/cm³
7890,789 g/cm³
1.0001 g/cm³
1.0251,025 g/cm³
2.7002,7 g/cm³
7.8747,874 g/cm³
8.9608,96 g/cm³
11.34011,34 g/cm³
19.32019,32 g/cm³

Over het omrekenen van dichtheid

Dichtheid geeft de massa per volume-eenheid van een stof aan. De SI-eenheid is kilogram per kubieke meter (kg/m³). In het dagelijks leven en in het lab is gram per kubieke centimeter (g/cm³) gebruikelijk: water heeft bij 4 °C een dichtheid van precies 1 g/cm³, ofwel 1.000 kg/m³. Een voorwerp drijft als zijn dichtheid lager is dan die van de omringende vloeistof. Enkele richtwaarden: lucht ongeveer 1,2 kg/m³, hout ongeveer 500–900 kg/m³, aluminium ongeveer 2.700 kg/m³, ijzer ongeveer 7.874 kg/m³, lood ongeveer 11.340 kg/m³, goud ongeveer 19.320 kg/m³.

Dichtheid van veelvoorkomende materialen

Typische dichtheden bij kamertemperatuur en normale luchtdruk, tenzij de rij anders vermeldt. Water is het ijkpunt: precies 1 g/cm³, oftewel 1.000 kg/m³, bij 4 °C.

Materiaalkg/m³g/cm³lb/ft³
Lucht (20 °C)1,2040,0012040,07516
Kurk2400,2414,98
Grenenhout5000,531,21
Benzine7450,74546,51
Ethanol7890,78949,26
Diesel8400,8452,44
Olijfolie9150,91557,12
IJs (0 °C)9170,91757,25
Water (4 °C)1.000162,43
Zeewater1.0251,02563,99
Melk1.0301,0364,3
Honing1.4201,4288,65
Zand (droog)1.6001,699,88
Baksteen1.9001,9118,6
Beton2.4002,4149,8
Glas2.5002,5156,1
Aluminium2.7002,7168,6
Graniet2.7502,75171,7
Titaan4.5004,5280,9
Staal7.8507,85490,1
IJzer7.8747,874491,6
Koper8.9608,96559,4
Zilver10.49010,49654,9
Lood11.34011,34707,9
Kwik13.53413,53844,9
Goud19.32019,321.206
Platina21.45021,451.339

Geschiedenis van de dichtheid en de kilogram

Water was de eerste maat voor massa in het metrieke stelsel: een gram werd gedefinieerd als de massa van een kubieke centimeter water. Daarom ligt de dichtheid van water zo dicht bij een ronde 1 g/cm³.

  1. Een Franse wet op maten en gewichten definieerde de gram als het gewicht van zuiver water in een kubus met ribben van een honderdste meter, bij de temperatuur van smeltend ijs.
  2. Een cilinder van platina, de kilogram van de Archieven, werd de standaard voor massa; de definitie met water had alleen gediend om zijn grootte te bepalen.
  3. Een nieuw internationaal prototype, een cilinder van platina en iridium die gelijk was gemaakt aan de kilogram van de Archieven, werd de kilogram voor de hele wereld.
  4. De kilogram werd opnieuw gedefinieerd door de waarde van de constante van Planck vast te leggen: de eenheid van massa berust nu op een natuurconstante in plaats van op een voorwerp.

Bronnen: