Energie omrekenen: kJ, kcal, kWh, joule, BTU

Laatst bijgewerkt:

Formule
1 kJ = 0,2390057 kcal

Alle resultaten

J 1.000
kJ 1
MJ 0,001
cal 239,006
kcal 0,239006
kWh 0,000277778
Wh 0,277778
BTU 0,947813

Snelle tabel: Kilojoule → Kilocalorie

Waarde (kJ)Resultaat (kcal)
10,239006 kcal
51,195 kcal
102,3901 kcal
5011,9503 kcal
10023,9006 kcal
500119,5029 kcal
1.000239,0057 kcal
3.600860,4207 kcal

Over het omrekenen van energie

Energie omrekenen is belangrijk in natuurkunde, voeding, techniek en elektriciteit. De joule (J) is de SI-eenheid van energie. Een calorie (cal) is de energie die nodig is om 1 gram water 1 °C op te warmen; een kilocalorie (kcal) is 1.000 calorieën en staat op voedingsetiketten. Een kilowattuur (kWh) is 3,6 miljoen joule en is de eenheid waarin elektriciteit wordt afgerekend. De British Thermal Unit (BTU) meet energie in verwarming en airconditioning: 1 BTU is ongeveer 1.055 joule.

Alledaagse energie

Voeding, batterijen en apparaten op één schaal. De calorie op etiketten is eigenlijk een kilocalorie, oftewel 4.184 joule.

BronkJkcalkWh
AA-batterij9,362,2370,0026
Accu van een smartphone5412,910,015
Accu van een laptop21651,630,06
Een appel26062,140,07222
Snee brood33078,870,09167
Blikje cola5901410,1639
Fastfoodburger2.210528,20,6139
Dagelijkse inname van een volwassene (2.000 kcal)8.3682.0002,324
Accu van een elektrische auto (60 kWh)216.00051.63060
Een bliksemflits5.000.0001.195.0001.389

Geschiedenis van de joule en de calorie

Warmte en arbeid golden ooit als verschillende dingen, gemeten in verschillende eenheden. Toen bleek dat het een in een vaste verhouding in het ander overgaat, kon de joule beide meten. De calorie leeft vooral nog voort op voedseletiketten en in sommige oudere tabellen.

  1. James Prescott Joule publiceerde zijn metingen van het mechanisch warmte-equivalent: een bepaalde hoeveelheid arbeid levert altijd dezelfde hoeveelheid warmte op.
  2. De Algemene Conferentie voor Maten en Gewichten maakte de joule tot de eenheid van hoeveelheid warmte en vroeg om de resultaten van warmtemetingen in joule op te geven.
  3. Een internationale conferentie over de eigenschappen van stoom legde de internationale-tabelcalorie vast op precies 4,1868 J. Deze omrekenaar gebruikt de iets kleinere thermochemische calorie van 4,184 J.

Bronnen: