Brandstofverbruik omrekenen: l/100 km, km/l, mpg

Laatst bijgewerkt:

Formule
mpg = 235,215 ÷ (L/100km)

Oranje punten geven aan waar de stappen op de kromme beginnen en eindigen. Het oranje stuk van de as laat zien hoeveel brandstof de stap bespaart waarin jouw waarde valt.

Verbruik (brandstof per afstand) en zuinigheid (afstand per hoeveelheid brandstof) zijn elkaars omgekeerde: halveert het een, dan verdubbelt het ander. Daarom is de lijn een kromme, en daarom bespaart elke even grote stap in zuinigheid minder brandstof dan de vorige.

Bespaarde brandstof bij even grote stappen in zuinigheid:

  • 10 → 20 mpg 11,8 L/100km
  • 20 → 30 mpg 3,92 L/100km
  • 30 → 40 mpg 1,96 L/100km
  • 40 → 50 mpg 1,18 L/100km

Alle resultaten

L/100km 1
km/L 100
mpg 235,215
mpg (imp) 282,481

Snelle tabel: Liter per 100 km → Mijl per gallon (VS)

Waarde (L/100km)Resultaat (mpg)
378,4049 mpg
458,8036 mpg
547,0429 mpg
639,2024 mpg
733,6021 mpg
829,4018 mpg
926,135 mpg
1023,5215 mpg
1219,6012 mpg
1515,681 mpg
2011,7607 mpg

Over het omrekenen van brandstofverbruik

Brandstofverbruik geeft aan hoe zuinig een voertuig met brandstof omgaat. In Europa en het grootste deel van de wereld wordt het uitgedrukt in liter per 100 kilometer (l/100 km): hoe lager, hoe zuiniger. In de Verenigde Staten gebruikt men mijl per gallon (mpg): hoe hoger, hoe beter. De Amerikaanse gallon (3,785 l) verschilt van de Britse (4,546 l), dus Amerikaanse en Britse mpg geven voor dezelfde auto verschillende getallen. Reken l/100 km om naar Amerikaanse mpg door 235,215 te delen door de waarde in l/100 km. Een gemiddelde moderne auto verbruikt 5–8 l/100 km (30–47 mpg).

Typisch brandstofverbruik

Minder l/100 km betekent zuiniger; meer mpg ook. Amerikaanse en Britse mpg verschillen omdat de gallons verschillen.

VoertuigL/100kmmpgmpg (imp)km/L
Hybride hatchback458,870,6225
Kleine benzineauto5,542,7751,3618,18
Gezinsauto733,640,3514,29
Benzine-SUV926,1331,3911,11
Sportwagen1416,820,187,143
Trekker met oplegger307,849,4163,333

Geschiedenis van de verbruikscijfers

Sommige landen geven aan hoeveel brandstof een auto over een afstand verbruikt, andere hoe ver hij komt op een bepaalde hoeveelheid brandstof. De twee getallen bewegen in tegengestelde richting, en dat heeft beïnvloed hoe automobilisten besparingen inschatten.

  1. De Amerikaanse Energy Policy and Conservation Act voerde de Corporate Average Fuel Economy-normen (CAFE) in voor nieuwe auto's, in mijl per gallon, vanaf modeljaar 1978.
  2. Een richtlijn van de Europese Economische Gemeenschap legde een gemeenschappelijke methode vast om het brandstofverbruik van auto's te meten, uitgedrukt in liter per 100 km.
  3. Richard Larrick en Jack Soll toonden in Science aan dat mensen besparingen in mijl per gallon verkeerd inschatten (de 'MPG-illusie') en dat gallon per 100 mijl tot betere keuzes leidt.
  4. Het Amerikaanse milieuagentschap EPA en de verkeersveiligheidsdienst NHTSA voerden een nieuw verbruikslabel in dat naast mijl per gallon ook gallon per 100 mijl vermeldt, verplicht vanaf modeljaar 2013.

Bronnen: