Hoeken omrekenen: graden, radialen, gon

Laatst bijgewerkt:

Formule
1 ° = 0,01745329 rad

De boog is 0,01745 keer zo lang als de straal, dus de hoek is 0,01745 rad.

Een radiaal is de hoek waarvan de boog precies even lang is als de straal. Elk gekleurd stuk van de boog is één straal lang, en een hele cirkel telt er 2π ≈ 6,28; de getallen rond de cirkel tellen hele stralen.

Alle resultaten

° 1
rad 0,0174533
grad 1,11111

Snelle tabel: Graad → Radiaal

Waarde (°)Resultaat (rad)
10,017453 rad
50,087266 rad
100,174533 rad
150,261799 rad
300,523599 rad
450,785398 rad
601,0472 rad
901,5708 rad
1202,0944 rad
1803,1416 rad
2704,7124 rad
3606,2832 rad

Over het omrekenen van hoeken

Hoekmaten zijn onmisbaar in wiskunde, techniek, navigatie en natuurkunde. De graad (°) is de meest gebruikte eenheid; een volledige cirkel is 360°. De radiaal (rad) is de SI-eenheid voor hoeken en wordt gebruikt in wiskunde en natuurkunde: één radiaal is ongeveer 57,296°, en een volledige cirkel is 2π radialen. Reken graden om naar radialen door met π/180 te vermenigvuldigen. De gon verdeelt een volledige cirkel in 400 delen, zodat een rechte hoek precies 100 gon is; de gon wordt gebruikt in landmeetkunde en civiele techniek.

Gangbare hoeken

Hoeken uit de bouw, het verkeer en de aardrijkskunde. Een volledige cirkel is 360°, oftewel 2π radialen of 400 gon.

Hoek°radgrad
Rolstoelhelling, maximaal (1:12)4,760,083085,289
Weg met een helling van 10%5,710,099666,344
Scheefstand van de aardas23,440,409126,04
Gangbare dakhelling300,523633,33
Hoek van een gelijkzijdige driehoek601,04766,67
Rechte hoek901,571100
Gestrekte hoek1803,142200
Volledige cirkel3606,283400

Geschiedenis van de radiaal

Dat een cirkel in 360 graden wordt verdeeld, is een afspraak. De radiaal heeft geen afspraak nodig: hij meet een hoek met het aantal stralen dat langs de boog past.

  1. Roger Cotes overleed in 1716; in 1722 gaf zijn neef Robert Smith zijn wiskundige werk uit, 'Harmonia mensurarum'. Cotes geldt meestal als de uitvinder van de radiaalmaat (hoeken gemeten naar hoeveel stralen er langs de boog passen), al kwam de naam pas veel later.
  2. James Thomson gebruikte het woord 'radian' in examenvragen aan het Queen's College in Belfast. Dat is het vroegste gedrukte gebruik dat meestal wordt genoemd. De wiskundige Thomas Muir zocht een naam voor dezelfde eenheid en nam 'radian' over nadat hij Thomson had geraadpleegd.
  3. Het nieuwe Internationale Stelsel van Eenheden (SI) nam de radiaal op als aanvullende eenheid, samen met de steradiaal voor ruimtehoeken.
  4. De Algemene Conferentie voor Maten en Gewichten maakte van de radiaal en de steradiaal afgeleide eenheden, waarmee de aparte klasse van aanvullende eenheden verdween.

Bronnen: