Vermogen omrekenen: kW, pk, hp, watt

Laatst bijgewerkt:

Formule
1 kW = 1,359621 PS

Alle resultaten

W 1.000
kW 1
MW 0,001
hp 1,34102
PS 1,35962
BTU/h 3.412,14

Snelle tabel: Kilowatt → Paardenkracht (metrisch)

Waarde (kW)Resultaat (PS)
0,10,135962 PS
0,50,679811 PS
11,3596 PS
22,7192 PS
56,7981 PS
1013,5962 PS
5067,9811 PS
100135,9621 PS
1.0001.359,62 PS

Over het omrekenen van vermogen

Vermogen is de hoeveelheid energie die per tijdseenheid wordt overgedragen. De watt (W) is de SI-eenheid van vermogen en is gelijk aan één joule per seconde. Kilowatt (kW) is gangbaar bij huishoudelijke apparaten en automotoren. Mechanische paardenkracht (hp), gebruikelijk in de Verenigde Staten, is 745,7 watt. Metrische paardenkracht (pk), waarmee in Europa motorvermogen wordt opgegeven, is 735,5 watt. BTU per uur geeft het vermogen van verwarmings- en koelapparatuur aan: één koelton is 12.000 BTU/h.

Alledaags vermogen

Wat apparaten opnemen of leveren. Eén mechanische pk is 745,7 W, de metrische pk 735,5 W.

ApparaatWkWhp
Ledlamp90,0090,01207
Laptop650,0650,08717
Fietser (langdurig)2000,20,2682
Magnetron9000,91,207
Waterkoker2.00022,682
Laadpunt thuis7.4007,49,924
Motor van een kleine auto66.0006688,51
Motor van een gezinsauto110.000110147,5
Formule 1-auto750.0007501.006
Elektrische locomotief4.000.0004.0005.364
Kernreactor1.000.000.0001.000.0001.341.000

Geschiedenis van de watt en de paardenkracht

Vermogen is arbeid per tijdseenheid. James Watt vergeleek zijn stoommachines met de paarden die molenraderen ronddraaiden en stelde één paardenkracht op 33.000 foot-pound per minuut, ongeveer 745,7 W. De Europese metrische paardenkracht (pk, PS, CV, ch) is iets kleiner: 75 kilogramkrachtmeter per seconde, ofwel ongeveer 735,5 W.

  1. Het nieuwe Internationale Stelsel van Eenheden (SI) maakte de watt, één joule per seconde, tot zijn eenheid van vermogen.

Bronnen: