Volymomvandlare: liter, ml, m³, gallon, cups

Senast uppdaterad:

Formel
1 L = 0,2641721 gal

Volymen 1 L skulle fylla en kub med 10 cm långa kanter (den blå kuben).

En kub som är dubbelt så bred rymmer åtta gånger så mycket: en liter är en kub med sidan 10 cm, och 8 liter fyller en kub med sidan 20 cm.

Alla resultat

mL 1 000
L 1
m³ 0,001
gal 0,264172
gal (imp) 0,219969
qt 1,05669
pt 2,11338
cup 4,22675
tbsp 67,628
tsp 202,884
fl oz 33,814

Snabbtabell: Liter → Amerikansk gallon

Värde (L)Resultat (gal)
0,10,026417 gal
0,250,066043 gal
0,330,087177 gal
0,50,132086 gal
10,264172 gal
1,50,396258 gal
20,528344 gal
51,3209 gal
102,6417 gal

Om volymomvandlingar

Volymomvandling är särskilt användbar i matlagning, bakning, kemi och vardagen. Liter (l) är den vanligaste enheten för vätskor. En amerikansk gallon är exakt 3,785411784 liter och en brittisk gallon ungefär 4,546 liter. En amerikansk kopp (cup) är exakt 236,5882365 milliliter. Amerikanska och brittiska mått skiljer sig åt, så kontrollera alltid vilket system ett recept använder.

Vardagliga volymer

Volymer från köket och hushållet. Den amerikanska gallonen (3,785 l) är mindre än den brittiska (4,546 l).

KärlLgalfl oz
Tesked0,0049290,0013020,1667
Matsked0,014790,0039060,5
Snapsglas0,0440,011621,488
Amerikansk kopp0,23660,06258
Läskburk0,330,0871811,16
Vinflaska0,750,198125,36
En liter10,264233,81
Amerikansk gallon3,7851128
Hink102,642338,1
Bilens bränsletank5013,211 691
Badkar15039,635 072

Literns och gallonens historia

Litern började som volymen av ett kilogram vatten och slutade som en vanlig kubikdecimeter, medan gallonerna i USA och Storbritannien fortfarande är olika stora.

  1. Generalkonferensen för mått och vikt definierade litern som volymen av 1 kilogram rent vatten vid dess största densitet och vid normalt atmosfärstryck.
  2. Definitionen från 1901 övergavs: ordet ”liter” blev ett särskilt namn på kubikdecimetern.
  3. Både l och L godkändes som symboler för liter, eftersom bokstaven l lätt förväxlas med siffran 1.
  4. Den brittiska lagen Weights and Measures Act 1985, som fortfarande gäller, definierar den brittiska gallonen (imperial gallon) som exakt 4,54609 liter.

Källor: