Energiomvandlare: kJ, kcal, kWh, joule, BTU

Senast uppdaterad:

Formel
1 kJ = 0,2390057 kcal

Alla resultat

J 1 000
kJ 1
MJ 0,001
cal 239,006
kcal 0,239006
kWh 0,000277778
Wh 0,277778
BTU 0,947813

Snabbtabell: Kilojoule → Kilokalori

Värde (kJ)Resultat (kcal)
10,239006 kcal
51,195 kcal
102,3901 kcal
5011,9503 kcal
10023,9006 kcal
500119,5029 kcal
1 000239,0057 kcal
3 600860,4207 kcal

Om energiomvandlingar

Energiomvandling är viktig inom fysik, kost, teknik och elförsörjning. Joule (J) är SI-enheten för energi. En kalori (cal) är den energi som behövs för att värma 1 gram vatten 1 °C; en kilokalori (kcal) är 1 000 kalorier och står på näringsdeklarationer. En kilowattimme (kWh) är 3,6 miljoner joule och är enheten på elräkningen. British Thermal Unit (BTU) mäter energi i värme- och kylsystem: 1 BTU är ungefär 1 055 joule.

Vardaglig energi

Mat, batterier och apparater på samma skala. Kalorin på förpackningen är egentligen en kilokalori, alltså 4 184 joule.

KällakJkcalkWh
AA-batteri9,362,2370,0026
Mobilbatteri5412,910,015
Batteri i bärbar dator21651,630,06
Ett äpple26062,140,07222
Brödskiva33078,870,09167
Colaburk5901410,1639
Snabbmatshamburgare2 210528,20,6139
Vuxens dagsintag (2 000 kcal)8 3682 0002,324
Elbilsbatteri (60 kWh)216 00051 63060
Ett blixtnedslag5 000 0001 195 0001 389

Joulens och kaloriens historia

Värme och arbete ansågs en gång vara olika saker, mätta i olika enheter. När man hade visat att det ena kan omvandlas till det andra i ett fast förhållande kunde joule mäta båda; kalorin lever kvar främst på livsmedelsetiketter och i vissa äldre tabeller.

  1. James Prescott Joule publicerade sina mätningar av värmets mekaniska ekvivalent: en viss mängd arbete ger alltid samma mängd värme.
  2. Generalkonferensen för mått och vikt antog joule som enhet för värmemängd och bad att resultat av värmemätningar skulle anges i joule.
  3. En internationell konferens om vattenångans egenskaper fastställde den internationella tabellkalorin till exakt 4,1868 J. Den här omvandlaren använder den något mindre termokemiska kalorin på 4,184 J.

Källor: