Viktomvandlare: kg, gram, pund, uns, stone

Senast uppdaterad:

Formel
1 kg = 2,204623 lb

Alla resultat

mg 1 000 000
ct 5 000
g 1 000
kg 1
t 0,001
lb 2,20462
oz 35,274
gr 15 432,4
st 0,157473

Snabbtabell: Kilogram → Pund

Värde (kg)Resultat (lb)
0,51,1023 lb
12,2046 lb
24,4092 lb
511,0231 lb
1022,0462 lb
2555,1156 lb
50110,2311 lb
75165,3467 lb
100220,4623 lb

Om massa- och viktomvandlingar

Omvandling av massa och vikt behövs ofta när du följer utländska recept, skickar paket, håller koll på kroppsvikten eller arbetar i labbet. Kilogram (kg) är SI-systemets grundenhet för massa. Ett pund (lb) är exakt 0,45359237 kilogram. En stone, som används i Storbritannien, är 14 pund. De vanligaste omvandlingarna är kg till pund för träning och vikt, och gram till uns för matlagning och bakning.

Vardagliga vikter

Typiska massor, bland annat de bagagegränser som man oftast behöver kontrollera. En liter vatten väger exakt 1 kg.

Föremålkglboz
A4-ark0,0050,011020,1764
AA-batteri0,0240,052910,8466
Tennisboll0,0580,12792,046
Läskburk (330 ml)0,390,859813,76
Fotboll (storlek 5)0,430,94815,17
En liter vatten12,20535,27
Bärbar dator1,63,52756,44
Nyfödd bebis3,47,496119,9
Huskatt4,59,921158,7
Gräns för handbagage817,64282,2
Guldtacka (Good Delivery)12,427,34437,4
Gräns för incheckat bagage2350,71811,3
Vuxen människa70154,32 469
Liten bil1 3002 86645 860

Kilogrammets och pundets historia

Kilogrammet var den sista enheten i metersystemet som definierades av ett föremål: i mer än tvåhundra år var det en metallcylinder i ett valv, tills det knöts till en naturkonstant.

  1. En platinacylinder, arkivkilogrammet, blev standarden för massa i Frankrike.
  2. Den internationella kilogramprototypen, en cylinder av platina och iridium som förvaras nära Paris, blev kilogrammet för hela världen.
  3. Sex länder enades om ett internationellt pund på exakt 0,45359237 kg, det värde pundet fortfarande har.
  4. Kilogrammet omdefinierades genom att Plancks konstant fick ett fast värde, och prototypen var inte längre standarden.

Källor: