Vinkelomvandlare: grader, radianer, gon

Senast uppdaterad:

Formel
1 ° = 0,01745329 rad

Bågen är 0,01745 gånger så lång som radien, så vinkeln är 0,01745 rad.

En radian är den vinkel vars båge är exakt lika lång som radien. Varje färgad bit av bågen är en radie lång, och ett helt varv rymmer 2π ≈ 6,28 sådana bitar; talen runt cirkeln räknar hela radier.

Alla resultat

° 1
rad 0,0174533
grad 1,11111

Snabbtabell: Grad → Radian

Värde (°)Resultat (rad)
10,017453 rad
50,087266 rad
100,174533 rad
150,261799 rad
300,523599 rad
450,785398 rad
601,0472 rad
901,5708 rad
1202,0944 rad
1803,1416 rad
2704,7124 rad
3606,2832 rad

Om vinkelomvandlingar

Vinkelmått är grundläggande inom matematik, teknik, navigation och fysik. Grad (°) är den vanligaste enheten, och ett helt varv är 360°. Radian (rad) är SI-enheten för vinklar och används inom matematik och fysik: en radian är ungefär 57,296°, och ett helt varv är 2π radianer. För att omvandla grader till radianer multiplicerar du med π/180. Gon delar ett helt varv i 400 delar, så en rät vinkel är exakt 100 gon; den används inom lantmäteri och anläggningsteknik.

Vanliga vinklar

Vinklar från byggande, trafik och geografi. Ett helt varv är 360°, alltså 2π radianer eller 400 gon.

Vinkel°radgrad
Rullstolsramp, max (1:12)4,760,083085,289
Väglutning på 10 %5,710,099666,344
Jordaxelns lutning23,440,409126,04
Vanlig taklutning300,523633,33
Vinkel i liksidig triangel601,04766,67
Rät vinkel901,571100
Rak vinkel1803,142200
Helt varv3606,283400

Radianens historia

Att dela cirkeln i 360 grader är bara en överenskommelse. Radianen behöver ingen sådan: den mäter en vinkel med hur många radier som får plats längs bågen.

  1. Roger Cotes dog 1716, och 1722 gav hans kusin Robert Smith ut hans matematiska verk, ”Harmonia mensurarum”. Cotes brukar anses ha uppfunnit radianmåttet (vinklar mätta i hur många radier som ryms längs bågen), även om namnet kom långt senare.
  2. James Thomson använde ordet ”radian” i tentamensfrågor vid Queen's College i Belfast. Det är det tidigaste tryckta belägg som brukar anges. Matematikern Thomas Muir hade sökt ett namn på samma enhet och tog upp ”radian” efter att ha frågat honom om råd.
  3. Det nya Internationella måttenhetssystemet (SI) tog med radianen som supplementär enhet, tillsammans med steradianen för rymdvinklar.
  4. Generalkonferensen för mått och vikt gjorde radianen och steradianen till härledda enheter, och den särskilda klassen supplementära enheter upphörde.

Källor: