Temperaturomvandlare: Celsius, Fahrenheit, Kelvin

Senast uppdaterad:

Formel
°F = °C × 9/5 + 32
  • Vatten fryser 0 °C = 32 °F
  • Kroppstemperatur 37 °C = 98,6 °F
  • Vatten kokar 100 °C = 212 °F
  • -40 °C = -40 °F

Alla resultat

°C 1
°F 33,8
K 274,15
°R 493,47

Snabbtabell: Celsius → Fahrenheit

Värde (°C)Resultat (°F)
-40-40 °F
-20-4 °F
-1014 °F
032 °F
1050 °F
2068 °F
2577 °F
3086 °F
3798,6 °F
40104 °F
100212 °F

Hur man omvandlar temperaturenheter

Temperaturomvandling behövs i vardagen, i köket, inom vetenskapen och på resor. Vanligast är att omvandla mellan Celsius (°C), som används i de flesta länder, och Fahrenheit (°F), som främst används i USA. För att gå från Celsius till Fahrenheit multiplicerar du med 9/5 (eller 1,8) och lägger till 32. För att gå från Fahrenheit till Celsius drar du ifrån 32 och multiplicerar med 5/9. Kelvin (K) är SI-enheten för termodynamisk temperatur och används inom vetenskap och teknik. Skalan börjar vid absoluta nollpunkten (0 K = −273,15 °C). Rankine är den brittisk-amerikanska motsvarigheten till kelvin.

Vardagliga temperaturer

Referenspunkter som folk faktiskt slår upp, från frysen till ugnsinställningen. Celsius och Fahrenheit möts vid −40°.

Situation°C°FK
Absoluta nollpunkten-273,15-459,670
Flytande kväve kokar-195,8-320,4477,35
Frys i hemmet-18-0,4255,15
Vatten fryser032273,15
Kylskåp439,2277,15
Rumstemperatur2169,8294,15
Människokroppen3798,6310,15
Feber38,5101,3311,65
Hett bad40104313,15
Finsk bastu80176353,15
Vatten kokar (havsnivå)100212373,15
Ugn, medelvarm180356453,15
Ugn, mycket varm220428493,15
Stearinljuslåga1 0001 8321 273,15
Solens yta5 5059 9415 778,15

Temperaturskalornas historia

Det tog ungefär trehundra år att gå från konkurrerande termometrar, var och en med sin tillverkares egna referenspunkter, till en definition som bygger på en fast naturkonstant.

  1. Daniel Gabriel Fahrenheit beskrev sin skala i Royal Societys Philosophical Transactions: 0 var en blandning av is, vatten och salt, 32 enbart is och vatten och 96 en frisk människas temperatur.
  2. Anders Celsius publicerade en skala med 100 grader, där 0 var vattnets kokpunkt och 100 dess fryspunkt.
  3. –1745 Skalan vändes till dagens riktning, 0 för fryspunkten och 100 för kokpunkten. Flera personer tillskrivs detta, bland dem Jean-Pierre Christin i Lyon och Carl von Linné i Uppsala.
  4. William Thomson, senare lord Kelvin, föreslog en ”absolut” temperaturskala som inte beror på något särskilt ämnes egenskaper.
  5. Thomson och James Joule föreslog den absoluta skala som dagens kelvin bygger på, med sin nollpunkt i absoluta nollpunkten, den lägsta möjliga temperaturen, som man kan närma sig men aldrig nå.
  6. William Rankine angav temperaturer i grader lika stora som fahrenheitgrader, räknade från absoluta nollpunkten; skalan fick senare hans namn.
  7. Namnet ”grad Celsius” antogs internationellt och ersatte ”grad centigrad”.
  8. Enheten fick namnet kelvin, med symbolen K, och ersatte ”grad Kelvin” (°K).
  9. Kelvin omdefinierades genom att Boltzmanns konstant fastställdes till exakt 1,380649 × 10⁻²³ J/K.

Källor: