Vridmomentsomvandlare: Nm, lb·ft, kgf·m

Senast uppdaterad:

Formel
1 Nm = 0,7375621 lb·ft

1 Nm kräver 2 N på en 50 cm lång skruvnyckel, som att hänga 204 g i änden på den.

Vridmoment är kraft gånger hävarmens längd: dubbla hävarmen så behöver du bara halva kraften. Därför lossar en lång nyckel en hårt åtdragen bult lättare.

Alla resultat

Nm 1
kNm 0,001
lb·ft 0,737562
lb·in 8,85075
kgf·m 0,101972
oz·in 141,612

Snabbtabell: Newtonmeter → Pund-fot

Värde (Nm)Resultat (lb·ft)
107,3756 lb·ft
2518,4391 lb·ft
5036,8781 lb·ft
10073,7562 lb·ft
150110,6343 lb·ft
200147,5124 lb·ft
300221,2686 lb·ft
400295,0249 lb·ft
500368,7811 lb·ft
1 000737,5621 lb·ft

Om vridmomentsomvandlingar

Vridmoment (kraftmoment) mäter hur kraftigt en kraft vrider något runt en axel. SI-enheten är newtonmeter (Nm). Inom fordonsteknik anges motorns vridmoment i Nm i Europa och i pund-fot (lb·ft) i USA; en pund-fot är ungefär 1,356 Nm. Kilogramkraftmeter (kgf·m) förekommer fortfarande i vissa europeiska och asiatiska länder. Vridmoment är avgörande för hur en motor presterar, för att dra åt skruvar enligt tillverkarens värden och för maskinkonstruktion. En typisk bilmotor ger 150–400 Nm, medan tunga lastbilar kan överstiga 2 000 Nm.

Typiska åtdragningsmoment

Åtdragningsvärden och motormoment. Följ alltid tillverkarens anvisningar för skruvar och muttrar.

AnvändningNmlb·ftkgf·m
Styrstamsskruv på cykel53,6880,5099
Tändstift2518,442,549
Vevskruv på cykel4029,54,079
Hjulmutter11081,1311,22
Motor i liten bil, max150110,615,3
Diesel-SUV, max40029540,79
Lastbilsmotor, max2 5001 844254,9

Newtonmeterns historia

Vridmoment anger hur kraftigt en kraft vrider något: kraften gånger dess avstånd från vridpunkten. SI-enheten är sammansatt av två andra enheter, newton och meter.

  1. Generalkonferensen för mått och vikt gav kraftenheten kilogram meter per sekundkvadrat ett eget namn: newton (N). Vridmoment mäts i newtonmeter.
  2. Den nionde upplagan av SI-broschyren påpekar att vridmoment har samma dimension som energi men aldrig anges i joule: för vridmoment används newtonmeter.

Källor: