Omvandlare för bränsleförbrukning: l/100 km, mpg, km/l

Senast uppdaterad:

Formel
mpg = 235,215 ÷ (L/100km)

De orange punkterna visar var stegen börjar och slutar på kurvan. Den orange delen av axeln visar hur mycket bränsle som sparas i det steg där ditt värde ligger.

Förbrukning (bränsle per sträcka) och bränsleeffektivitet (sträcka per bränslemängd) är omvänt proportionella: halveras det ena fördubblas det andra. Därför är linjen en kurva, och därför sparar varje lika stort steg i effektivitet mindre bränsle än det förra.

Bränsle som sparas vid lika stora steg i effektivitet:

  • 10 → 20 mpg 11,8 L/100km
  • 20 → 30 mpg 3,92 L/100km
  • 30 → 40 mpg 1,96 L/100km
  • 40 → 50 mpg 1,18 L/100km

Alla resultat

L/100km 1
km/L 100
mpg 235,215
mpg (imp) 282,481

Snabbtabell: Liter per 100 km → Miles per gallon (US)

Värde (L/100km)Resultat (mpg)
378,4049 mpg
458,8036 mpg
547,0429 mpg
639,2024 mpg
733,6021 mpg
829,4018 mpg
926,135 mpg
1023,5215 mpg
1219,6012 mpg
1515,681 mpg
2011,7607 mpg

Om omvandling av bränsleförbrukning

Bränsleförbrukning visar hur effektivt ett fordon använder bränslet. I Europa och större delen av världen anges den i liter per 100 kilometer (l/100 km): ju lägre värde, desto snålare. I USA anges den i miles per gallon (mpg): ju högre värde, desto bättre. Den amerikanska gallonen (3,785 l) skiljer sig från den brittiska (4,546 l), så amerikanska och brittiska mpg ger olika siffror för samma bil. För att omvandla l/100 km till amerikanska mpg dividerar du 235,215 med värdet i l/100 km. En typisk modern bil drar 5–8 l/100 km (30–47 mpg).

Typisk bränsleförbrukning

Lägre l/100 km betyder en snålare bil, och det gör också högre mpg. Amerikanska och brittiska mpg skiljer sig åt eftersom gallonerna är olika stora.

FordonL/100kmmpgmpg (imp)km/L
Hybridhalvkombi458,870,6225
Liten bensinbil5,542,7751,3618,18
Familjebil733,640,3514,29
Bensindriven SUV926,1331,3911,11
Sportbil1416,820,187,143
Trailerekipage307,849,4163,333

Historien om bränsleförbrukningens mått

Vissa länder anger hur mycket bränsle en bil förbrukar på en viss sträcka, andra hur långt den kommer på en viss mängd bränsle. De två talen rör sig åt motsatt håll, och det har påverkat hur bilister bedömer besparingar.

  1. Den amerikanska lagen Energy Policy and Conservation Act införde normerna Corporate Average Fuel Economy (CAFE) för nya bilar, angivna i miles per gallon, från och med årsmodell 1978.
  2. Ett direktiv från Europeiska ekonomiska gemenskapen fastställde en gemensam metod för att mäta bilars bränsleförbrukning, angiven i liter per 100 km.
  3. Richard Larrick och Jack Soll visade i Science att människor felbedömer besparingar angivna i miles per gallon (”MPG-illusionen”) och att gallon per 100 miles leder till bättre val.
  4. Den amerikanska miljöskyddsmyndigheten EPA och trafiksäkerhetsmyndigheten NHTSA införde en ny bränsleetikett som anger gallon per 100 miles bredvid miles per gallon, obligatorisk från och med årsmodell 2013.

Källor: