Tilavuusmuunnin: litra, ml, m³, gallona, kuppi

Viimeksi päivitetty:

Kaava
1 L = 0,2641721 gal

Tilavuus 1 L täyttäisi kuution, jonka särmä on 10 cm (sininen kuutio).

Kaksi kertaa leveämpään kuutioon mahtuu kahdeksan kertaa enemmän: litra on kuutio, jonka särmä on 10 cm, ja 8 litraa täyttää kuution, jonka särmä on 20 cm.

Kaikki tulokset

mL 1 000
L 1
m³ 0,001
gal 0,264172
gal (imp) 0,219969
qt 1,05669
pt 2,11338
cup 4,22675
tbsp 67,628
tsp 202,884
fl oz 33,814

Pikataulukko: Litra → Yhdysvaltain gallona

Arvo (L)Tulos (gal)
0,10,026417 gal
0,250,066043 gal
0,330,087177 gal
0,50,132086 gal
10,264172 gal
1,50,396258 gal
20,528344 gal
51,3209 gal
102,6417 gal

Tilavuusmuunnoksista

Tilavuuden muuntaminen on hyödyllistä etenkin ruoanlaitossa, leivonnassa, kemiassa ja arjessa. Litra (l) on nesteiden yleisin mittayksikkö. Yhdysvaltain gallona on tasan 3,785411784 litraa ja brittiläinen gallona noin 4,546 litraa. Yhdysvaltain kuppi (cup) on tasan 236,5882365 millilitraa. Yhdysvaltain ja Ison-Britannian mitat eroavat toisistaan, joten tarkista aina, mitä järjestelmää resepti käyttää.

Arjen tilavuudet

Keittiön ja kodin tilavuuksia. Yhdysvaltalainen gallona (3,785 l) on pienempi kuin brittiläinen (4,546 l).

AstiaLgalfl oz
Teelusikka0,0049290,0013020,1667
Ruokalusikka0,014790,0039060,5
Shottilasi0,0440,011621,488
Yhdysvaltalainen kuppi0,23660,06258
Virvoitusjuomatölkki0,330,0871811,16
Viinipullo0,750,198125,36
Yksi litra10,264233,81
Yhdysvaltalainen gallona3,7851128
Ämpäri102,642338,1
Auton polttoainesäiliö5013,211 691
Kylpyamme15039,635 072

Litran ja gallonan historia

Litra oli alun perin kilogramman vesimäärän tilavuus, ja nykyään se on yksinkertaisesti kuutiodesimetri. Yhdysvaltojen ja Yhdistyneen kuningaskunnan gallonat taas ovat yhä erikokoisia.

  1. Yleinen paino- ja mittakonferenssi määritteli litran 1 kilogramman puhdasta vettä tilavuudeksi veden suurimmassa tiheydessä ja normaalissa ilmanpaineessa.
  2. Vuoden 1901 määritelmästä luovuttiin: sanasta ”litra” tuli kuutiodesimetrin erityisnimi.
  3. Litran tunnukseksi hyväksyttiin sekä l että L, koska l-kirjaimen sekoittaa helposti numeroon 1.
  4. Yhdistyneen kuningaskunnan yhä voimassa oleva Weights and Measures Act 1985 -laki määrittelee brittiläisen gallonan tasan 4,54609 litraksi.

Lähteet: