Painomuunnin: kg, g, paunat, unssit, stone

Viimeksi päivitetty:

Kaava
1 kg = 2,204623 lb

Kaikki tulokset

mg 1 000 000
ct 5 000
g 1 000
kg 1
t 0,001
lb 2,20462
oz 35,274
gr 15 432,4
st 0,157473

Pikataulukko: Kilogramma → Pauna

Arvo (kg)Tulos (lb)
0,51,1023 lb
12,2046 lb
24,4092 lb
511,0231 lb
1022,0462 lb
2555,1156 lb
50110,2311 lb
75165,3467 lb
100220,4623 lb

Massa- ja painomuunnoksista

Massan ja painon muuntamista tarvitaan usein, kun teet ruokaa ulkomaisen reseptin mukaan, lähetät paketteja, seuraat painoasi tai työskentelet laboratoriossa. Kilogramma (kg) on massan SI-perusyksikkö. Yksi pauna (lb) on tasan 0,45359237 kilogrammaa. Yksi stone, jota käytetään Isossa-Britanniassa, on 14 paunaa. Yleisimpiä muunnoksia ovat kilot paunoiksi kuntosalilla ja punnituksessa sekä grammat unsseiksi ruoanlaitossa ja leivonnassa.

Arjen painot

Tyypillisiä massoja sekä lentoyhtiöiden matkatavararajoja, jotka moni joutuu tarkistamaan. Litra vettä painaa tasan 1 kg.

Esinekglboz
A4-arkki0,0050,011020,1764
AA-paristo0,0240,052910,8466
Tennispallo0,0580,12792,046
Virvoitusjuomatölkki (330 ml)0,390,859813,76
Jalkapallo (koko 5)0,430,94815,17
Litra vettä12,20535,27
Kannettava tietokone1,63,52756,44
Vastasyntynyt3,47,496119,9
Kotikissa4,59,921158,7
Käsimatkatavaran raja817,64282,2
Kultaharkko (Good Delivery)12,427,34437,4
Ruumaan menevän laukun raja2350,71811,3
Aikuinen ihminen70154,32 469
Pieni auto1 3002 86645 860

Kilogramman ja paunan historia

Kilogramma oli metrijärjestelmän viimeinen yksikkö, jonka määritti esine: yli kahden vuosisadan ajan se oli holvissa säilytetty metallisylinteri, kunnes se sidottiin luonnonvakioon.

  1. Ranskassa massan mittanormaaliksi tuli platinasylinteri, niin sanottu arkistokilogramma.
  2. Koko maailman kilogrammaksi tuli kansainvälinen kilogramman prototyyppi, platina-iridiumsylinteri, jota säilytetään Pariisin lähellä.
  3. Kuusi maata sopi kansainvälisestä paunasta, joka on tasan 0,45359237 kg. Arvo on yhä sama.
  4. Kilogramma määriteltiin uudelleen kiinnittämällä Planckin vakion arvo, eikä prototyyppi ollut enää mittanormaali.

Lähteet: