Przelicznik wagi: kg, gramy, funty, uncje

Ostatnia aktualizacja:

Wzór
1 kg = 2,204623 lb

Wszystkie wyniki

mg 1 000 000
ct 5000
g 1000
kg 1
t 0,001
lb 2,20462
oz 35,274
gr 15 432,4
st 0,157473

Tabela szybkich przeliczeń: Kilogram → Funt

Wartość (kg)Wynik (lb)
0,51,1023 lb
12,2046 lb
24,4092 lb
511,0231 lb
1022,0462 lb
2555,1156 lb
50110,2311 lb
75165,3467 lb
100220,4623 lb

O przeliczaniu masy i wagi

Przeliczanie masy i wagi przydaje się przy zagranicznych przepisach kulinarnych, wysyłce paczek, kontroli masy ciała i w pracy naukowej. Kilogram (kg) to podstawowa jednostka masy w układzie SI. Funt (lb) to dokładnie 0,45359237 kilograma. Kamień (stone), używany w Wielkiej Brytanii, to 14 funtów. Najczęściej przelicza się kilogramy na funty przy treningach i ważeniu się oraz gramy na uncje przy gotowaniu i pieczeniu.

Masy na co dzień

Typowe masy, w tym najczęściej sprawdzane limity bagażu. Litr wody waży dokładnie 1 kg.

Przedmiotkglboz
Kartka A40,0050,011020,1764
Bateria AA0,0240,052910,8466
Piłka tenisowa0,0580,12792,046
Puszka napoju (330 ml)0,390,859813,76
Piłka nożna (rozmiar 5)0,430,94815,17
Litr wody12,20535,27
Laptop1,63,52756,44
Noworodek3,47,496119,9
Kot domowy4,59,921158,7
Limit bagażu podręcznego817,64282,2
Sztabka złota (Good Delivery)12,427,34437,4
Limit bagażu rejestrowanego2350,71811,3
Dorosły człowiek70154,32469
Małe auto1300286645 860

Historia kilograma i funta

Kilogram był ostatnią jednostką układu metrycznego, którą wyznaczał przedmiot: przez ponad dwieście lat był nim metalowy walec przechowywany w sejfie, dopóki nie powiązano go ze stałą przyrody.

  1. Walec z platyny, kilogram archiwalny, stał się we Francji wzorcem masy.
  2. Międzynarodowy wzorzec kilograma, walec ze stopu platyny i irydu przechowywany pod Paryżem, stał się kilogramem dla całego świata.
  3. Sześć państw uzgodniło funt międzynarodowy równy dokładnie 0,45359237 kg; tę wartość funt ma do dziś.
  4. Kilogram zdefiniowano na nowo, ustalając wartość stałej Plancka, a międzynarodowy wzorzec przestał go wyznaczać.

Źródła: