Przelicznik energii: kJ, kcal, kWh, BTU

Ostatnia aktualizacja:

Wzór
1 kJ = 0,2390057 kcal

Wszystkie wyniki

J 1000
kJ 1
MJ 0,001
cal 239,006
kcal 0,239006
kWh 0,000277778
Wh 0,277778
BTU 0,947813

Tabela szybkich przeliczeń: Kilodżul → Kilokaloria

Wartość (kJ)Wynik (kcal)
10,239006 kcal
51,195 kcal
102,3901 kcal
5011,9503 kcal
10023,9006 kcal
500119,5029 kcal
1000239,0057 kcal
3600860,4207 kcal

O przeliczaniu energii

Przeliczanie energii jest ważne w fizyce, dietetyce, technice i energetyce. Dżul (J) to jednostka energii w układzie SI. Kaloria (cal) to energia potrzebna do ogrzania 1 grama wody o 1 °C; kilokaloria (kcal) to 1000 kalorii i właśnie ją podaje się na etykietach żywności. Kilowatogodzina (kWh) to 3,6 miliona dżuli; w niej rozlicza się rachunki za prąd. Brytyjska jednostka cieplna (BTU) mierzy energię w ogrzewaniu i klimatyzacji: 1 BTU to około 1055 dżuli.

Energia na co dzień

Jedzenie, baterie i sprzęty na jednej skali. Kaloria podawana na etykiecie to w rzeczywistości kilokaloria, czyli 4184 dżule.

ŹródłokJkcalkWh
Bateria AA9,362,2370,0026
Akumulator smartfona5412,910,015
Akumulator laptopa21651,630,06
Jabłko26062,140,07222
Kromka chleba33078,870,09167
Puszka coli5901410,1639
Burger z fast foodu2210528,20,6139
Dzienne spożycie dorosłego (2000 kcal)836820002,324
Akumulator auta elektrycznego (60 kWh)216 00051 63060
Piorun5 000 0001 195 0001389

Historia dżula i kalorii

Ciepło i pracę uważano kiedyś za dwie różne rzeczy, mierzone w różnych jednostkach. Gdy wykazano, że jedno przechodzi w drugie w stałej proporcji, dżul mógł mierzyć jedno i drugie. Kaloria przetrwała głównie na etykietach żywności i w niektórych starszych tablicach.

  1. James Prescott Joule opublikował pomiary mechanicznego równoważnika ciepła: ta sama ilość pracy zawsze daje tę samą ilość ciepła.
  2. Generalna Konferencja Miar uznała dżul za jednostkę ilości ciepła i zaleciła, by wyniki pomiarów ciepła podawać w dżulach.
  3. Międzynarodowa konferencja poświęcona właściwościom pary wodnej ustaliła kalorię międzynarodową (tablicową) na dokładnie 4,1868 J. Ten przelicznik używa nieco mniejszej kalorii termochemicznej, równej 4,184 J.

Źródła: