Przelicznik spalania: l/100 km, mpg, km/l

Ostatnia aktualizacja:

Wzór
mpg = 235,215 ÷ (L/100km)

Pomarańczowe punkty wyznaczają granice kroków na krzywej, a pomarańczowy odcinek osi pokazuje paliwo zaoszczędzone na bieżącym kroku.

Spalanie w litrach na 100 km i liczba kilometrów lub mil przejechanych na litrze czy galonie są do siebie odwrotnie proporcjonalne: gdy spalanie spada o połowę, na tej samej ilości paliwa przejedziesz dwa razy dalej. Dlatego wykres jest krzywą, a każde kolejne wydłużenie dystansu o tyle samo oszczędza mniej paliwa niż poprzednie.

Ile paliwa oszczędzają kolejne równe kroki:

  • 10 → 20 mpg 11,8 L/100km
  • 20 → 30 mpg 3,92 L/100km
  • 30 → 40 mpg 1,96 L/100km
  • 40 → 50 mpg 1,18 L/100km

Wszystkie wyniki

L/100km 1
km/L 100
mpg 235,215
mpg (imp) 282,481

Tabela szybkich przeliczeń: Litr na 100 km → Mila na galon (US)

Wartość (L/100km)Wynik (mpg)
378,4049 mpg
458,8036 mpg
547,0429 mpg
639,2024 mpg
733,6021 mpg
829,4018 mpg
926,135 mpg
1023,5215 mpg
1219,6012 mpg
1515,681 mpg
2011,7607 mpg

O przeliczaniu zużycia paliwa

Zużycie paliwa pokazuje, jak oszczędny jest pojazd. W Europie i większości świata podaje się je w litrach na 100 kilometrów (l/100 km): im mniej, tym oszczędniej. W USA podaje się je w milach na galon (mpg): im więcej, tym lepiej. Galon amerykański (3,785 l) różni się od brytyjskiego (4,546 l), więc amerykańskie i brytyjskie mpg dają dla tego samego auta różne liczby. Aby zamienić l/100 km na amerykańskie mpg, podziel 235,215 przez wartość w l/100 km. Typowy współczesny samochód spala 5–8 l/100 km (30–47 mpg).

Typowe zużycie paliwa

Im mniej l/100 km, tym oszczędniej; w mpg odwrotnie: im więcej, tym lepiej. Amerykańskie i brytyjskie mpg różnią się, bo różnią się galony.

PojazdL/100kmmpgmpg (imp)km/L
Hybryda klasy kompakt458,870,6225
Małe auto benzynowe5,542,7751,3618,18
Auto rodzinne733,640,3514,29
SUV benzynowy926,1331,3911,11
Auto sportowe1416,820,187,143
Ciągnik siodłowy307,849,4163,333

Historia miar zużycia paliwa

Jedne kraje opisują samochody tym, ile paliwa spalają na danym dystansie, inne tym, ile kilometrów lub mil przejadą na jednostce paliwa. Te dwie liczby zmieniają się w przeciwnych kierunkach, co wpłynęło na to, jak kierowcy oceniają oszczędności.

  1. Amerykańska ustawa Energy Policy and Conservation Act wprowadziła dla nowych samochodów normy Corporate Average Fuel Economy (CAFE), wyrażone w milach na galon, obowiązujące od rocznika modelowego 1978.
  2. Dyrektywa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej ustaliła wspólny sposób mierzenia zużycia paliwa w samochodach; wynik podaje się w litrach na 100 km.
  3. Richard Larrick i Jack Soll wykazali w „Science”, że ludzie źle oceniają oszczędności podane w milach na galon (tzw. „złudzenie MPG”), a galony na 100 mil prowadzą do lepszych wyborów.
  4. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) przyjęły nową etykietę paliwową, która obok mil na galon podaje także galony na 100 mil; jest obowiązkowa od rocznika modelowego 2013.

Źródła: