Convertor de energie: kJ, kcal, kWh, jouli, BTU

Ultima actualizare:

Formulă
1 kJ = 0,2390057 kcal

Toate rezultatele

J 1.000
kJ 1
MJ 0,001
cal 239,006
kcal 0,239006
kWh 0,000277778
Wh 0,277778
BTU 0,947813

Tabel de referință rapidă: Kilojoule → Kilocalorie

Valoare (kJ)Rezultat (kcal)
10,239006 kcal
51,195 kcal
102,3901 kcal
5011,9503 kcal
10023,9006 kcal
500119,5029 kcal
1.000239,0057 kcal
3.600860,4207 kcal

Despre conversiile de energie

Conversia energiei contează în fizică, nutriție, inginerie și energetică. Joule-ul (J) este unitatea SI pentru energie. O calorie (cal) este energia necesară pentru a încălzi 1 gram de apă cu 1 °C; o kilocalorie (kcal) înseamnă 1.000 de calorii și apare pe etichetele alimentelor. Un kilowatt-oră (kWh) înseamnă 3,6 milioane de jouli și este unitatea în care se facturează electricitatea. Unitatea termică britanică (BTU) măsoară energia în încălzire și climatizare: 1 BTU înseamnă aproximativ 1.055 de jouli.

Energie de zi cu zi

Alimente, baterii și electrocasnice pe aceeași scară. Caloria de pe etichete este de fapt o kilocalorie, adică 4.184 de jouli.

SursăkJkcalkWh
Baterie AA9,362,2370,0026
Acumulator de telefon5412,910,015
Acumulator de laptop21651,630,06
Un măr26062,140,07222
Felie de pâine33078,870,09167
Doză de cola5901410,1639
Burger fast-food2.210528,20,6139
Aport zilnic al unui adult (2.000 kcal)8.3682.0002,324
Acumulator de mașină electrică (60 kWh)216.00051.63060
Un fulger5.000.0001.195.0001.389

Istoria joule-ului și a caloriei

Cândva, căldura și lucrul mecanic erau considerate lucruri diferite, măsurate în unități diferite. După ce s-a arătat că unul se transformă în celălalt într-un raport fix, joule-ul a putut să le măsoare pe amândouă; caloria a rămas mai ales pe etichetele alimentelor și în unele tabele mai vechi.

  1. James Prescott Joule și-a publicat măsurătorile echivalentului mecanic al căldurii: o anumită cantitate de lucru mecanic produce întotdeauna aceeași cantitate de căldură.
  2. Conferința Generală de Măsuri și Greutăți a declarat joule-ul unitate a cantității de căldură și a cerut ca rezultatele calorimetrice să fie exprimate în jouli.
  3. O conferință internațională despre proprietățile aburului a fixat caloria internațională (International Table) la exact 4,1868 J. Acest convertor folosește caloria termochimică, puțin mai mică, de 4,184 J.

Surse: